Kancelář Czech Trade v Chicagu

Na zkušenou v někdejším českém městě v zámoří

Pro svojí stáž jsem si vybral Chicago. Důvodem pro to bylo hlavně, že jsem chtěl získat zkušenost z dravého amerického trhu. Zahraniční kancelář CzechTrade v Chicagu proto bylo jasné rozhodnutí. Přihlásil jsem se do výběrového řízení a dostal se na výjezd v letním semestru, což zní idylicky s vidinou pláže na břehu Michiganského jezera, jenže můj semestr tady začíná v nejchladnější části roku – přelom ledna a února a končí teprve když Michiganské jezero sotva roztaje. Ale vlastně to je jedno, kdy na stáž jedete – práce budete mít tolik, že se rozhodně zabavíte i bez beach volejbalu a koupání v jezeře. Zhrozen teplotou -20°C na předpovědi jsem tedy před mým odjezdem přibalil do kufru teplé oblečení a vyrazil.

WP_20160201_021

První dojem z centra města a finanční čtvrti, kde má CzechTrade kancelář a kde pracuji byl opravdu silný. Je to pulzující město s v ulicích neustále proudícími davy lidí a kolonami aut připomínající jedno velké mraveniště. S tím koresponduje i tempo práce a povaha obchodních vztahů tady v USA – je důležité zaujmout na první dobrou, být proaktivní a rychle reagovat na požadavky obchodních partnerů. Víceméně ve všech odvětvích je zde velká nabídka a tím i velká konkurence – když něco tedy nejde podle představ, není nic jednoduššího než oslovit jiného dodavatele. To myslím, že je dobrá zkušenost, kterou určitě využiju i v Evropě. Denně jménem CzechTrade oslovujeme nové potenciální partnery pro české exportéry a umět zaujmout v první minutě je tu klíčové.

WP_20160211_006Není to jen chuť získat zkušenosti z místního prostředí, která mě sem lákala, ale také určitá symbolika v tom, pro koho a kde budu pracovat. Jak už jsem zmínil v titulku článku, Chicago bylo svého času městem s největší českou komunitou ve světě. V největším rozmachu zde žilo více jak 350 000 Čechů. Pracovat pro rozvoj vývozu českých výrobců do USA v tomto městě tak má určitou historickou návaznost, kterou je dobré si připomínat.

Na začátku 20. století byl jeden z českých občanů dokonce zvolen starostou – Antonín Čermák, který přijel do USA jako syn horníka, v dolech nedaleko Chicaga také jako horník pracoval, ale postupem času se vypracoval, začal podnikat a stal se váženou osobou v Chicagu. Další vlny českých občanů sem přicházely kolem válek a zvláště pak po únoru 48 a srpnu 68. Svůj druhý domov tady po válce našla také Alice Masaryková – dcera T. G. Masaryka a dodnes tu žije rovněž Josef Hasil – známý převaděč přes železnou oponu, který pomohl mnoha lidem dostat se na svobodu z komunismem zmítané republiky. Najdete tu také spousty památek a míst s českým odkazem – sochu blanického rytíře před University of Chicago, kde během světové války přednášel Edvard Beneš, sochu K. H. Borovského, čtvrť s názvem Pilsen, kostel sv. Prokopa nebo Bohemian National Cemetery a další.

České kořeny si tu připomínají i generace Čechoameričanů, kteří už se nedomluví jinak než anglicky – kromě Sokola tu jsou i jiné aktivní krajanské spolky, které se čaWP_20160228_009sto schází a pořádají nejrůznější akce. A pokud v Chicagu dostanete chuť na svíčkovou, vepřo knedlo zelo nebo koláče, můžete si zajít do jedné z pár českých restaurací nebo pekařství.

Dnes se nicméně české stopy v Chicagu pomalu vytrácejí a mezi místními už velké povědomí o Česku není. Česká komunita si zde žije tak jako polská, ukrajinská, hispánská a mnohé další v jednom velkém multikulturním městě. A asi je to i dobré znamení – buďme rádi, že si můžeme žít ve svobodné zemi bez perzekucí, které mnohé dohnaly k útěku právě sem do Chicaga.

Rád bych za tuto možnost nabýt nové zkušenosti ve světě poděkoval Fakultě mezinárodních vztahů, která nám toto umožňuje a samozřejmě také těm, kterým patří dík za to, že naše generace vůbec cestovat může.