Semestr na nejprestižnější turecké univerzitě

V letním semestru 2015 jsem odjel studovat do Istanbulu. Turecko, a konkrétně Koç University, jsem si vybral na základě tématu své bakalářské práce a stáže, kterou jsem absolvoval s organizací AIESEC v tureckém Eskişehiru. Studium na této univerzitě předčilo všechna má 11330450_10205990899003551_1906706247_nočekávání. Koç University nese jméno nejbohatší turecké rodiny, z jejíhož fondu je škola provozována. Je to nejprestižnější turecká univerzita, což je dáno také tím, že se na ní učí studenti, kteří dosáhli nejvyšších výsledků v jednotných národních přijímacích zkouškách. Tato kvalita, dobré finanční zázemí, profesionální sbor učitelů a také jedinečné umístění univerzity vytvářejí perfektní studijní prostředí.

Metoda výuky se značně liší od té, na kterou jsem byl zvyklý z VŠE. Většina předmětů má kvótu třiceti studentů, což vytváří při hodinách prostor pro diskuse a uzpůsobení výuky konkrétním potřebám. Velmi mi vyhovoval osobní přístup, kdy učitelé znají všechny studenty jménem a není problém po hodině pokračovat v diskusi s učitelem třeba u oběda.

11292654_10205990895723469_1614597212_nSystém hodnocení je velmi motivační, založený na tom, jak si vedete v porovnání s ostatními studenty předmětu. Část hodnocení se skládá ze psaní esejí, které probíhá na hodinách přibližně každý druhý týden. Proto bylo standardem trávit denně okolo dvou a více hodin přípravou do školy, často ve skvěle vybavené knihovně.

Nicméně studium je pouze polovina života erasmáka. Istanbul je město stvořené pro studentský život. Nikdy nekončící život na ulici, nespočet klubů a barů, párty na lodi na Bosporu, srdeční lidé, nádherné kulturní památky, hlučné “bazary“, vynikající jídlo, akce pořádané studentskými organizacemi a okouzlující místa po celém Turecku, která stojí za to navštívit. Jednoduše můžu jen doporučit!

Jakub Daněk