Studentská debata na téma „Je EU byrokratický moloch?“

IMG_4955V úterý 2. 12. 2014 se na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze konala první studentská debata na téma, zda je EU byrokratické monstrum. Debata byla podpořena účastí zajímavých hostů, pozvání přijal vedoucí zastoupení Evropské komise v ČR Jan Michal a proděkan pro pedagogiku FMV Pavel Hnát. Hosté po každém kole debaty komentovali názory debatujících studentů.

O čem se diskutovalo?

1) Počet úředníků placených ze zdrojů EU v Evropském parlamentu, Evropské komisi a Radě EU je více než 42 000. Některé zdroje uvádějí, že celkem ve strukturách EU pracuje až 170 tisíc lidí. Přispívá toto množství nevolených, technokratických úředníků k efektivnímu fungování Evropské unie?
2) Regulace a legislativa nevrhovaná institucemi EU je často nesmyslná a nepotřebná.
3) Podíl zástupců ČR ve strukturách institucí EU je nízký, a to je jeden z důvodů, proč je vliv ČR na fungování EU slabý.

Akci připravil Studentský klub obchodu s konkurenceschopnosti (SKOK) společně s Centrum evropských studií (CES).

Pokud jste debatu nestihli, další se uskuteční na začátku letního semestru, kdy ji budete moci sledovat i na Twitteru. Děkujeme všem debatujícím za odvahu a doufáme, že se tyto debaty stanou na FMV tradicí!

Fotky z debaty naleznete v naší galerii.