Rozhovor s prezidentem SKOKu v iLISTu

6530-180

Tento týden vyšel v internetovém vydání studentského časopisu iLIST rozhovor s prezidentem Studenského klubu obchodu a konkurenceschopnosti. Mimo jiné se v něm dočtete i o tom, jak probíhala spolupráce při získávání dat pro Global Competitiveness Report.
Níže si můžete přečíst rozhovor, který je dostupný také na internetových stránkách iLISTU.

Do pestré nabídky univerzitních spolků přibyl letos v dubnu Studentský klub obchodu a konkurenceschop­nosti (SKOK), který je úzce spojený s Fakultou mezinárodních vztahů. S prezidentem klubu Lukášem Bartoněm jsme si povídali o tom, co vlastně SKOK dělá, co plánují Skokani v nadcházejícím semestru a jak (ne)uspět, pokud máte zájem o členství.

Na začátek přibliž čtenářům, čím se Studentský klub obchodu a konkurenceschop­nosti zabývá.

Náš studentský klub vzniknul na popud druhé fakulty, především proděkana pro pedagogickou činnost Pavla Hnáta. Hlavním cílem bylo zprostředkovat analýzu pro světové ekonomické fórum v rámci Global competitivness report v části nazvané executive opinion survey. To byl první impuls pro založení studentského klubu, který má za sebou pět měsíců existence, takový pilotní semestr.

Na čem v současnosti pracujete?

V současné době máme rozdělaných několik projektů, tím prvním je spoluorganizace Investičních večerů pod záštitou investičního webu. Ty se konají každý týden v úterý a startují opět v říjnu. Dalším projektem je příprava studentských stáží s Asociací exportérů. Snažíme se zprostředkovat komunikaci mezi asociací, studenty a fakultou. Asociace exportérů měla hodně kritický názor na akademickou půdu, ale díky píli našich členů i fakulty už tento semestr vyšleme studenty na pilotní stáže.

Kolik stáží máte domluvených?

Zatím máme domluvené tři stáže, další pozice jsou otevřené. Nechtěli jsme to spustit v nějakém větším měřítku, protože jsme nevěděli, jak to bude fungovat, jestli budou firmy spokojené, takže je to zatím takový komornější pilotní semestr.

Všichni stážisté jsou z Fakulty mezinárodních vztahů?

Jo, všichni studenti jsou z FMV.

Jak moc je propojen klub a FMV? Máte i členy z jiných fakult?

Primárně jsme zaměření na naší fakultu a navíc na obor mezinárodní obchod. Není to nutná podmínka, ale jsme jediný spolek, který se zaměřuje na mezinárodní obchod. Máme ale členy i z diplomacie, máme členy i z ekonomické integrace a z podnikání.

Jak probíhá nábor nových členů? Berete mezi sebe kohokoli?

O tom jsme se v poslední době hodně bavili, jestli nabírat nové členy. Ze začátku jsme dali dohromady takovou náhodnou skupinu lidí, která začala fungovat, a potom někteří lidé neměli čas nebo je činnost klubu nebavila. V tuhle chvíli je nás přibližně 25 a protože pár lidí odjíždí na erasmus a kapacitně to nebudeme stíhat, jsme otevření novým členům.<o:p></o:p>

Pro koho je tedy členství vhodné?

Nechceme přijímat studenty prvních ročníků, protože se podle mě spíš na škole rozkoukávají, spíš paří, než aby dělali něco navíc. Potom je to individuální, nemáme zatím nějaký náborový model. Záleží na tom, čím by chtěl člověk přispět.

Takže je lepší, když už má zájemce o členství představu, co by chtěl dělat?

Určitě je dobré, pokud se k nám někdo připojit chce, aby měl představu, čím by mohl přispět. Pokud by mi někdo napsal jenom „Čau, chtěl bych do vašeho spolku,“ tak nemám moc důvodů ho vzít. Měl by vědět, v čem je dobrý, čím může pomoct. Pak už není problém.

Co zatím považuješ za váš největší úspěch?

Čistě z mého pohledu, tak už jenom fakt, že jsme se vůbec dali dohromady, protože před založením klubu jsem znal tak tři čtyři lidi z pětadvaceti. Dali jsme tomu řád, rychle jsme vytvořili organizační strukturu a vytrhli jsme trn z paty Světovému ekonomickému fóru při přípravě toho Global competitivness reportu.

Co se naopak nepovedlo?

Teď jsem trochu zklamanej aktivitou některých členů během léta. Myslí si, že když jsou prázdniny, tak není potřeba reagovat a nic řešit. Někteří moc nepracují i během semestru. To je další důvod, proč nabereme nové členy.

Co plánujete zvládnout v tomto semestru?

Jedním plánem je zorganizovat workshop na téma mezinárodního obchodu a ekonomické diplomacie. Jsme domluvení s Martinem Tlapou, což je teď náměstek ministra zahraničí, který na VŠE občas přednáší, že ji s námi uspořádá v Černínském paláci, především pro studenty VŠE. Další věcí, kterou máme zatím spíš v hlavě, je jakási škola světovýho a evropskýho makra a komentování světových a evropských dějin, tak aby studenti rozuměli světu a mohli to využít ve svůj prospěch.

Největší akcí, na kterou teď na stránkách lákáte, je konference Konkurenceschopnost 2015. Máš představu, jaký je mezi studenty zájem? Vstupné je dost vysoké…

Ta konference je otevřená pro všechny, je pořádaná na půdě VŠE, nicméně je to konference zaměřená celostátně, není to prezentace školy. Proto je vstupné taky vysoké. My tam máme několik lístků zadarmo a proděkan Hnát bude mezi studenty FMV distribuovat dalších 50 lístků zdarma. Ke statistikám o naplněnosti kapacity nemám přístup, ale pokud nebude naplněná, budu zklamaný a budu chtít, aby se to do příštího roku změnilo.

Zdroj: iLIST