Archiv projektůStudijní pobyty

Erasmus v Kolíně nad Rýnem

Tentokrát svůj příběh sdílí Jan Karas:

kolMojí Erasmáckou destinací se stal Kolín nad Rýnem v Německu. Toto úžasné město jsem si zvolil proto, jelikož jsem se chtěl zlepšit v němčině a není lepší způsob, jak vypilovat jazyk, než se obklopit cizinci. Někdo mi zároveň kdysi řekl, že je Kolín obrovské studentské město plné zábavy, a že univerzita je špičková. Proto jsem ani nevěnoval moc pozornosti výjezdovým zprávám od studentů. Což byla celkem chyba.

Po příjezdu jsem zažil horor s hledáním ubytování. Univerzita se v tomto směru zbavuje veškeré odpovědnosti a člověk musí hledat na vlastní pěst. Sice jsem si z ČR rozjednal prohlídky pár bytů, ale jakmile jsem dojel do Německa, tak mi přišla zpráva, že byty už jsou fuč. Musel jsem tedy strávit pár dní na hostelu a obcházet nabídky bytů. Nakonec se na mě usmálo štěstí a já našel perfektní ubytko.

Co se výuky týče, tak jsem byl překvapen, že se nijak výrazně neliší od VŠE, ať už do stylu výuky, či obtížnosti. Sice na mě zbyly celkem nezáživné předměty, jelikož semináře, které mě nejvíce oslovily, měly nízké kapacity a nedostal jsem se na ně. Studoval jsem tedy něco, co mě ne tak úplnkol2ě zajímá, ale to je život. Nesmím zde opomenout byrokratičnost této kolínské instituce, která mě často uháněla k šílenství, ale co byste čekali o Němců. Jejich „INSIS“ z roku 97 byl výsměch a člověku pak začne chybět náš systém na VŠE.

Kolín mi dost připomínal Prahu, co do společenského života. Je tam řada skvělých barů a hospod a tamní studenti mají vytipovány nejrůznější slevové akce v průběhu týdne, takže pokud se držíte těch správných lidí, tak můžete ušetřit pár korun z rozpočtu s názvem „Zábava“.

Celkový dojem z výjezdu je pozitivní. Je to rozhodně skvělá zkušenost a každý by si měl něco takového zažít. Němčinu jsem vypiloval, poznal řadu zajímavých lidí a i se něco nového naučil. Asi bych hned netvrdil, že mi Erasmus změnil život, to je moc silné tvrzení, ale jsem moc rád, že mi byla dána tato příležitost a jistě na tuto zkušenost budu ještě dlouho vzpomínat.